Naukowcy lubelscy tworzą nowatorskie biokompozyty

Badania trwają

Naukowcy lubelscy tworzą całkiem nowe materiały na bazie polimerów oraz konopnych odpadów. Chemicy oraz inżynierowie testują oraz poszukują zastosowań dla całkiem nowych komponentów, między innymi w budownictwie. To z nich badacze wytwarzają naczynia jednorazowe.

Obecnie trwają badania i firma jest w trakcie składania patentowych zgłoszeń. Profesor Tomasz Klepka informuje nas, że zrobili całkiem nowe produkty. Na przykład z łodyg konopi udało się uzyskać proszek. Został on następnie dodany do polimeru jako napełniacz oraz uzyskano nie tylko przy pomocy termoplastycznych tworzy, ale także tworzyw utwardzalnych, całkiem nowe materiałowe kompozycje, które mogą mieć niezmiernie ciekawe zastosowanie.

Pokreślił także, że jego rola w tychże badaniach polega na samej syntezie tychże biokompozytów oraz także doborze ilości tego właśnie wypełniacza, czyli właśnie niczego innego jak włókien z siewnych konopi.

Różnice są spore

Próbki, które zostały użyte do badań znacznie się od siebie różnią. W zasadzie to jest to już zauważalne gołym okiem. Razem ze zwiększeniem się ilości tegoż właśnie bio dodatku włókna w próbkach są bardzo dobrze widoczne. Celem, który postawili sobie przed badaniami, jest oczywiście otrzymanie kompozytu który by był praktycznie biodegradowalny, a do tego zachowywał odpowiednie mechaniczne właściwości. Chodzi w tym wszystkim także o odpowiednią wytrzymałość. Oznacza to, że dodatek tego biokomponentu nie psuje nam zbyt bardzo wszelkich właściwości wytrzymałościowych danego materiału. Wynika to z tego, że chodzi tutaj o materiał znacznie bardziej konstrukcyjny, a więc materiał, który wykazuje odpowiednią odporność mechaniczną oraz twardość. To wszystko wytłumaczyła nam Podkościelna, która pracuje w Instytucie. Musimy przyznać, że wszystko zapowiada się szalenie ciekawie i jesteśmy ciekawi kolejnych doświadczeń i tworzonych przedmiotów. Na pewno będziemy obserwować dalsze dokonania.

Podobne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *